averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

How did southeast asia's colonial history produce increased tensions in vietnam ?
Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?
What is a Vector and a scalar?
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k
how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat
Maria exercises for 2 1/7 hours every Saturday. She runs for 1/3 of the time that she exercises. How much time does she spend running every Saturday?
how do I figure out what 5550/1000
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B