jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

5.4 5.400 less greater
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
900 is 1/10 of what?
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
What is Circular Motion?
The value of 3 in 920.003
The value of 3 in 920.003
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
what is the least 10 digit whole number