Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

What is the image point of left bracket, minus, 7, comma, 0, right bracket(−7,0) after a translation left 4 units and up 1 unit
what is the inverse of the function below? f(x)=x/3 - 2
Finding Angles with Justification
A painter is going to paint a room shaped like a cube, with square walls that are 20 ft. on each side. A gallon of paint can be used to cover 400 square feet. H
(100 points on this) The box is laid on its side and the white label covers 60% of the lateral surface area of the box. Find the length of the box.
Juan pushed a shopping cart 8.4meters at a steady speed. It took him 7.0seconds to push the cart that distance. During that time, Juan's daughter jogged past hi
What was NOT part of the renaissance? A The great rebirth of art, literature, and learning in the 14th, 15th, and 16th centuries B The birth of humanism C A fes
Sales at a deli decreased 15.5% this month compared to last month if sales this month were 85,380 what were the sales last month
Mi amigo______ que la class de Italiano es super dificil
What are organelles surrounded by ?