renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Select the expression that has a product with only two decimal places A= 0.45 times 37 B=67 times 5.3 C= 2.17 times 3.48. D=6.148 times 6.32
how were the Fayum portraits, a type of Roman funeral painting, made?
convert 0.1% to a decimal
Housing and entertainment are both needs. a. True b. False
What is the formula for force? a. Force = mass * velocity b. Force = mass * acceleration c. Force = mass / acceleration d. Force = acceleration / mass
Individual sports require the coach to make all of the decisions for the athlete. Please select the best answer from the choices provided. T F
Under a parliamentary government, who has the most power in government? a. President c. House of Commons b. Queen d. Prime Minister
Under a parliamentary government, who has the most power in government? a. President c. House of Commons b. Queen d. Prime Minister
Based on the Inferno, what does Dante most likely consider monstrous?
I Need Help In Spanish . ! Can Someone Please Help