Supermonkey4073 Supermonkey4073
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

An 8ft length of 4 inch wide crown molding costs $12. How much will it cost to buy 88 ft of crown molding?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 04-02-2021

Answer:

$132

Step-by-step explanation:

Given that:

8 feets cost $12

88 feets will cost

Using cross multiplication :

8 feets = $12

88 feets = x

Cross multiply :

8 * x = $12 * 88

8x = $1056

x = $1056 / 8

x = $132

Hence, 88 feets will cost $132

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between a physical map and a political
compare as frases a seguir e aponte a diferença entre
explain why some african amerian were loyalists while others were patriots during the american revolution
Mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Round off your answers to the nearest half-doll
Planned exercise activities are exercises that are _____. scheduled recorded in your activity log important to perform all of the above
what is Hh phenotype or Genotype if H=curly and h=straight?
Carpet costs $12 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?
which pair of nuclei can undergo a fusion reaction? a) uranium-238 and lead-208 b) hydrogen-2 and hydrogen-3 c) zinc-64 and calcium-44 d) potassium-40 and ca
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Biome under which Qwaqwa falls,support your answer ?