vvasquez12
vvasquez12 vvasquez12
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. 6 calculators cost $140.00​

Respuesta :

akila7
akila7 akila7
  • 04-02-2021

Answer:

1 calculator = $23.33

$23.33 × 6 calculators = $139.98 (Round to $140)

So the unit rate = $23.33

Answer Link

Otras preguntas

Based on the Venn diagram above that contrasts text messaging and phone calls, which choice is the BEST thesis statement? a.Though both are methods of communica
list of south korea's allies and enemies....
which expression is equivalent to 6n-27? 3(2n-9). 6(n-4) 3(n-9) 9(n-3)
what is the value of the expression |x y| |z| when x = –6, y = 4, and z = –13?
write the fraction as a difference 3x - 7/12
Select the graph of the solution. 3x + 1 < 7
What did Francis Cabot Lowell and Samuel Slater have in common? (5 points) Their inventions allowed the U.S. economy to decrease dependence on slaves. Their i
What is the number 277,180 in expanded form
What are two major forces that shape and reshape earth? describe how each force works.
solve for yX = 3yPlease answer