samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

A(n) _____ is used by employers to collect information about individuals applying for a job and becomes part of a hired employees permanent file.A. job applicat
TPRS is a parallelogram. Identify m/R.
7(y-2) 21=(2y)(3) solve the this linear equation
If a patient develops reflex tachycardia from taking Imdur, give what? a) An additional dose of Imdur b) A beta-blocker like metoprolol c) Decreased fluid intak
Express in Simplest Radical Form:Simplify the expression: √10​×√50​a. √5​b. √500​c. 10√5​d. 5√2​
Kitty was a trusted friend to Anne elaborate
calculate the length of third side of triangle if one side is 38.5 inches and the second side is 30 inches
How long does a bacteria run and tumble?
describe how water moves from the soil into xylem of root hairs ​
What is the least common denominator for 1/6 and 3/4?