ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

what is -8(×+2)+2(×-1)=
Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box.
Question 3 Sandwiches Eaton at Lunch Number of Sandwiches clasematon Tona Choose Peanut butter jelly What is the ratio of classmates who like ham sandwiches to
Find the first six terms of the sequence.a = 2n² - 2
Want an extra challenge? This screen is **optional**: 30° If you want more practice to really level up your Right Triangle Trig skills, see if you can solve for
2) Elena has some bottles of water that each holds 17 fluid ounces. a) Write an equation that relates the number of bottles of water (b) to the total volume of
How do I turn 19/40 in to a % thanks
QUESTIONS 13,14 I NEED HELP dont understand ssorry for the caps didnt mean to
How to graph using this info and create a function ?
What is the area of the figure? Round to the nearest tenth if necessary. Include units in your answer.