Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

phosphorus-32 undergoes beta decay. which particle correctly completes the equation to show that the numbers of nucleons on the two sides of the equation are eq
Which line represents a reaction with an enzyme? (A or B)
In the Gulf of Alaska, which organism is ultimately causing the demise of the kelp through trophic cascades, based in changes in conservation over time a. Invas
I REALLY NEED HELP!! PLEASE I NEED HELP WITH THE RESPONSES!
Determine whether the relation (7,4), (5.-1), (3, -8), (1, -5), (3,6) is a function. Explain.
what is the root of 108 in decimal form​
The difference of two numbers is 3. Their sum is 13. Which pair of equations can be used to determine, X, first number, and y, second number. i just need the
What number makes the equation true? Enter the answerin 3= 12
HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS!!
Evaluate 15+ (29-13)=