tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

The store is having a problem. For every 8 glasses you buy, you get 3 free plates. Malcom got 9 free plates. How many glasses did he buy?
Find the sum of (5x3 + 3x2 - 5x + 4) and (8x3 -5x2 + 8x + 9).
use a visual model to solve 8/10 x 6 =
What global issues do geographers study
what does you can't make a silk purse out of a sow's ear
how did the Boston massacre socially impacted the English crown
Which type of doctor specializes in teeth and jaw alignment?
Listen and hear a. Synonyms b. Antonyms c. Neither
I don't get it plz help
Which one of the following types of exercise involves abrupt, explosive movement? A. Isometric B. Isokinetic C. Plyometric D. Isotonic