anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes the most likely impact that exposure to pollutants in the atmosphere would have on one’s personal health?
The period of a pendulum is the time it takes the pendulum to swing back and forth once. If the only dimensional quantities that the period depends on are the a
Why does Artemas not mind having to clean latrines in order to sail on the ship?
Presented below are selected transactions at Windsor, Inc. for 2019. Jan. 1 Retired a piece of machinery that was purchased on January 1, 2009. The
Calculate the area of triangle RST. a = 38.
when the light went out, I threw myself down _____my stomachA.by B.on C.to D.at​
Please give me the correct answer I do not want the wrong answer
Financial statement data for the year ending December 31 for Navajo Company follow: Sales $2,550,000 Net income 1,258,000 Fixed assets (net): Beginning of year
Three-fourths of the water leaked out of a full aquarium tank. and 15 gallons of water was left. After the leak was fixed, 10 gallons of water was added to the
Fill in the blank with a constant, so that the resulting expression can be factored as the product of two linear expressions: 2ab-6a+5b+___