bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

All parts in Noh dramas were played by women
what are particles of carbon that enter the air when wood or coal are burned?
I am a number that is four times the product of 2 and 3. One of my factors is 4. What is my other factor?
The product of a number and its blank is one
What did the Supreme Court rule in the Plessy v. Ferguson case in 1896? A. The 13th, 14th, and 15th Amendments were unconstitutional. B. Jim Crow Laws were unco
I need some simple example of a hardships in a family !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!'!!! !!!!!!!!!!
A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!
What is 1/2+3/4= ...........
Express 14 100 000 in scientific notation
what are integers that are not whole numbers