amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

industrialization in the north caused?
in a market economy, what is the central coordinating mechanism
how do you symplyfy 24/72
Which of the following describes an effect of the allotment system
what is another way to write 3 x (4 +7)?
what is ten times the sum of half a number and 6 is 8
write an expression with 4 terms containing the coefficients 3,6 and 9
The road home is both icu and curvy, so be careful!
Which coordinates are not of the vertices of the feasible region for the system of inequalities? y < 4 x < 5 x + y > 6 Select one: a. (5,1) b. (0,6) c.
What is the difference between mature and immature writing?