annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What is the total length of all the seeds that the students measured?
why was the civil rights movement considered a cross-cultural movement?​
A ship travels 54 km on a bearing of 13 degrees, and then travels on a bearing of 103 degrees for 156 km. Find the distance of the end of the trip from the star
A proton travels with a speed of 4.2×106 m/s at an angle of 30◦ west of north. A magnetic field of 2.5 T points to the north. Find the magnitude of the magnetic
What is the best time to watch for meteors?
Describe how sharecropping worked. Provide details about how this helped or hurt the individual sharecroppers.
Compared to its weight on Earth, a 10-kg object on the moon will weigh Question 9 options: less. the same amount. more.
BRAINLIEST!!!!!!!! AGREE or DISAGREE Read the statement below and decide whether you agree or disagree with it. Be prepared to support your opinion with details
It is 9 kilometers from Maria's house to the nearest mailbox. How far is it in meters
PLEASE HURRY!!You write a paragraph that contains only compound sentences your reader complain that is hard to follow your ideas and the paragraph because all y