nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

compare and contrast the outcome of the French revolution and the Taiping rebellion (I just need a paragraph or 2 Please help!)
What is the name of the group of people who assist the president and had the executive branch departments
Jessica sold 16 times more books than Josh together they sold 238 books how many did each one of them sell
Find the surface area of the square pyramid using a net
Can you please answer the questions and show your work. Thank you in advance
How do I do question 14?
Suppose Maura started out driving at the speed 75 instead of 60 mph. How far would she have traveled after driving for 5 hours at this higher speed.
Given: ∠1 ≅ ∠9 Which lines must be parallel? A) r and s B) p and q C) p and r D) q and s
casey has n nickels.meghan has 4 times as many nickels as casey has.write an expression for the total number of nickels casey and meghan have.then simplify the
what is the main source of campaign funds