raniaatia1221
raniaatia1221 raniaatia1221
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

5. A kilogram of rice costs 60p. How many kilograms can you buy from £ 7.20? What is the answer and don't upload in a link please ​

Respuesta :

S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 02-04-2021

Answer:

12 kg

Step-by-step explanation:

1 kg = 60 pence

→ Convert the 60 pence into pounds

£0.60

→ Divide by the 7.20

7.20 ÷ 0.60 = 12

→ Multiply the answer by 1

12 × 1 = 12 kg

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes European attitudes about influencing American Indians?
Hello Who was the fifth president of united states? hope this helps
naming an industry in each case describe three different purposes for which manufacturing and processing industries use water
The price of milk increases from $3.50 to $4.50 per gallon. 4. which factor caused the change in quantity demanded of milk?
How did a 2015 study prove that there was no cognitive benefit to omega-3 fatty acids? A•. By requiring everyone participating the study to take them B•. By se
1/3 of m increased by 2
Thirty-five percent of the people in a class are 17 years old and sixty-five percent are 18 years old. What is the average age for the students in the class? h
American Indians were seen as “uncivilized,” so the Spanish tried to ____ them.
Complete the translation of the following sentences
when constructing parallel lines , how can you verify the lines constructed are parallel