person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these lines from Shakespeare’s Twelfth Night reveals that Viola would use a different method to woo the person she loved than that used by Orsino? VIOL
why are the sunrise and sunset red?
Solve the proportion. x-8/5 = 2/4 A) 5/2 B) 9/2 C) 21/2 D) 18
The purposes of a bar graph are to _[blank]_. Which options best complete the sentence? (Select all that apply.) A-visually depict the divisions of a whole B-v
What is the value of X ? Explain ( chords and arcs )
Can someone tell me if this is Irrational or not.​
Simplify the expression and chose the correct answer.
15. Writing in paragraph form is called....A novelB. plotC. short storyD. prose​
HELPPPP PLEASEEEEE!!!!! ONLY NUMBER 14
Please solve for b and select the correct answer from below.