mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Each book on a certain shelf is labeled by a single category. For every 2 history books, there are 7 fantasy books and for every 3 fantasy books, there are 5 re
if plants are watered,then growth ​
Como son tus amingos escribe 3 frases para describir tus amingos
A(n) ____ language consists of simple, English-like statements that allow users to specify the data to display, print, or store.a.reportc.specificationb.queryd.
Your friend wants to move text from the first paragraph of an article to the last paragraph by using the quickestmethod.Which of the following options will help
1. What plane contains points E, F, and H? (1 point) - - the plane on the top of the figure the plane on the bottom of the figure the plane on the front of the
Explain how populations and variables differ.
A standard 1 kilogram weight is a cylinder 49.5 mm in height and 52.5 mm in diameter. What is the density of the material? kg/m3
12.25ml of significant digits
Divide. Write the quotient in lowest terms. - 18/7 * 3