Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

Which 1960s band is regarded as being responsible for launching rock ‘n’ roll into the mainstream? True or false
Act is a tangent to the circle with at B the measure of abc
What led to the development of socialism and communism
A key feature of the new deal was that it gave too much authority to the federal government and specifically the executive branch. To what extent is the above s
Please help thank you
What government does the philippines have?
Which sentence contains a NOUN clause? Question 9 options: The prize for the biggest fish The prize goes to whoever catches the biggest fish. The biggest fish f
for the term 12p3q, what is the value of the numerical coeficiente?
What happens to shadows at sunrise and sunset??
Determine how many liters 8.65 g of carbon dioxide gas would occupy at the following conditions. STP : 110°C and 1.00 atm: 213 K and 131 kPa: