haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How does keesh's successful hunting trip contribute to the rising action of the story's narrative?
What is a value y? Y = ____
how was the carolingian empire divided after charlemagne’s death in 814?
A broad topic makes a good report. True False
Dilating a triangle changes the angles and side length of the triangle. A. True B. False
A cone-shaped paper cup can hold 35 cubic inches of food. If the radius of the cone is 2.4 inches, what is the height of the cone? Use 3.14 for pi. Round your a
a boat traveled 24 miles downstream in 2 hours the return trip took twice as long what is the speed of the boat still in water
A certain material has a density of 0.2 g/ml. Is this material good for building a bridge or for making a cushion for a couch
With ___, a law or set of laws are created to give a policy legal force
In an experiment, a geneticist crosses two pure-breeding pea plants, one with round seeds and the other with wrinkled seeds. If round is dominant to wrinkled, w