krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Family B lives in Boise, Idaho. Their total household monthly income is $4,675.Use the graph to calculate the central angle of each section for Family B. Then,
The half-life of Radium-226 is 1590 years. If a sample contains 400 mg, how many mg will remain after 1000 years?
20 POINTS, Please Answer soon‘European nations wanted imperial possessions because of political reasons’What are the reasons?
which classification groups have linear chromosomeswhich classification groups have linear chromosomes
Evaluate the expression. (-3)³ +(5-2)4
How many Hydrogen atoms are in 4HN₃?
difine the term pigment​
Boyle's Law is easily explained by the Kinetic Molecular Theory (KMT). C inside the balloon which serves as its container. If gas is compressed, its 1) is decre
please answer this quickly and correctly, spam will be reported. what did hermia have to be aware of about her plan?
Find the point-slope equation for the line that passes through the points (5, 35) and (-6, -31). Use the first point in your equation..​