49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this two step math problem! THANK YOU !!!!!!!!
The _______ system breaks down food, and the _______ system transports nutrients to the cells of the body.
a tabletop in the shape a trapezoid has an area of 6550 square centimeters its longer base measures 115 centimeters and the shorter base is 85 centimeters what
which point is in the solution set to the system of inequalities: y>2x-1 and y<1/2x+5
Is 5/7 greater than 4/6
HELPPPPP 35% OF GRADEEEEE.... When John bought his new computer, he purchased an online computer help service. The help service has a yearly fee of $25.50 and a
Ms Graves gave her class 12 minutes to read. Carrie read 5/1/2 pages in that time. At what rate, in the pages per hour, did Carrie read?
how do you say theatre in Spanish
How has water influenced the development of civilization in Africa
In the years preceding World War I A)world tensions declined. B)military expenditures decreased. C)imperialistic ambitions seemed to decline. D)there was a s