Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Which cell is associated with AIDS?
A total of 2.00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffee cup and the reaction produces 146 g of solution. The reaction caused the tempe
Prove n! >= 2^n-1 for all n in the naturals
“Montag’s face was entirely numb and featureless; he felt his head turn like a stove carving to the dark place next door, set in its bright borders of flowers”
What is the area of a triangle with vertices at (–2, –1), (4, –1), (6, 5)? 6 square units 9 square units 18 square units 36 square units
What is the solution to the system of equations? Use the linear combination method. {2x−3y=9 {3x+5y=4
find the volume of each figure. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.​
Suppose a rock is dropped off a cliff with an initial speed of 0m/s. What is the rocks speed after 5 secounds, in m/s, if it encounters no air resistance?
what does 3-3x6+2 equal?
how to solve exponential equations​