rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Does this graph show a function?
3(q-5)=2(q+5) how do I figure this out?
Blank divided by 7 is greater than 800
Math Quiz Question! Measuring segments and Angles In the diagram, m < ACB = 65 m < BCD =
The difference of two numbers is 40. Their sum is 66. Find the numbers.
which ability does the following ex represent? As financial planner, you advise people about where to invest their money? A. assertive B. persuasive C. system
The government of Belgium provides three community councils to protect the interests of
How do tuvan musicians adapt their performance in their new performance settings?
If the study only examines the actions of avatars, not the players behind them, what subfields of psychology might be involved in this research?
Dominick’s unpaid credit card balance was $2103.24. His APR is 14.4%. What is his new balance after he makes one new transaction for $280?