youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Tony made 14 liters of punch for the party . His guest drank 9500 mL of the punch . How much punch does he have left over?
number that best completes sequence 3 9 4 5 25 20 21 441
Why was the Union determined to capture Vicksburg during the Civil War? a. to end the war immediately b. to gain access to the West c. to support General Sherma
the main difference between speed and velocity involves
why are rain forest so important?
what is the slope intercept form of 3x+4y=-24
how is temperature related to mechanical weathering
In which digestive organ does the digestion of fats or lipids begin? mouth stomach duodenum
What results if cells do not respond to the normal mechanisms that control cell division?
The entire region of Northern Africa and Southwest Asia has a climate generally described as A. Cooler by water B. Hot all day and night C. Snowfall does not o