greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

If the cost of 10 cans of baked beans is 35 the cost of each can is ?
Find the perimeter of a rectangle with a length of 12 feet and a width of 6 feet.
Find the point on the line 3x+y = 4 which is closest to the point ( 3, 1 ).
there is a continuous flow of electrons from _______ to NADPH
Studies suggest that a diet rich in carotenoids is associated with a lower risk of
1. Which area do most Brazilians live in? (A) Amazon Basin (B) Selva Rain Forest (C) Brazilian Highlands (D) Atlantic Lowlands 2. Which climate zone in Brazili
Student tickets cost $6.50 each, and adult tickets cost $9.50 each. Which equation can be used to find the total cost of c of any number of student tickets t? A
Which of the following are properties of both acids and bases? Check all that apply. taste sour feel slippery react with nonmetals conduct electricity cause bur
Consider a 1,000 year old forest and a 30 year old tree farm. How do the differences between these resources affect how renewable the resources are?
Help with this math question