shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which part of a scientific argument must be supported by valid data
Cardiovascular health is not influenced by "bad" cholesterol (Low-Density Lipids). a. True b. False? User: Hypertension occurs when blood pressure is too high.
Which of the following is the primary function of certification? a. To enforce mandatory government regulations b. To give credit to a facility that meets certa
If a sphere has a radius of 2 cm, what is the approximate surface area of the sphere
What is a+b=c if a is equal to b
phil has three times as many rocks has Peter together they have 48 how many more rocks does Phil have then Peter
Why 4/10 is equivalent 4/100
What are 3 ways that scientists can learn about the earth's mantle?
A person who holds duties, rights, and responsibilities within a state is called
overproduction and underconsumption factored into causing the Great Depression by