prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?
What are the natural resources in venice,italy?
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3
What is two thirds of 120?
Write equation in function form 4x+y=10
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
what is a post hoc fallacy?