lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

What was the purpose of the community reinvestment act of 1977?.
Abida is a nurturing parent and has good communication with her children, whom she never disciplines. Her parenting style is _____.
In paragraphs 19 and 20 of this story, the man reflects back on his own father cooking for him, and he recalls one incident in particular that he feels bad abou
There are 9 members on a board of directors. if they must elect a chairperson, a secretary, and a treasurer, how many different slates of candidates are possibl
what words would describe beneathas attitude toward walter
write a quadratic function f whose only zero is 11
What is average acceleration? How does acceleration occur?
What is the area of triangle ABC?
the relationship between clothing styles and developments in clothing creation
Which expressions represent rational numbers? select all the apply. startroot 100 endroot startroot 100 endroot 13.5 startroot 81 endroot startroot 9 endroot st