LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

When to use mangez mange manges?
Alec was accepted to a great college with a very high tuition. What would be a con in this situation?
How do you simplify x^3 y^3 / x^3^2
Describe how your attitude can help you take control of your health.
what is the answer to 121.5 divide by 9
Which is a difference between proteins and carbohydrates and fats? a.proteins are macromolecules; carbohydrates and fats are not. b.proteins are composed of mon
Why do both ways of writing the number as tens and ones describe the same number
Suppose a binomial event has a probability of success of 0.3, and 750 trials are performed. What is the standard deviation of the possible outcomes? Round your
greek word meaning "fear of what is strange
which structure in female mammals produces milk to nourish young? a. placenta b. kidney c. mammary gland d. cloaca