mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

pleaseeeee i have a exam tmrrrrrr
How much heat is given off by 1,000 kg of iron when it solidifies at its melting point? A. 2.66 x 10^8 J B. 3.76 x 10^-3 J C. 2.66 x 10^2 J D. 2.66 x 10^7 J
what is 13420, 17590 and 12860 rounded to 100
On a coordinate plane, a line goes through points (1, negative 1) and (2, 4). This graph displays a linear function. What is the rate of change?
If cosθ= 1/7 and tanθ= 5/3 then what is sinθ?
An experimenter wants to make a layer of carbon 70.0 Angstroms thick by evaporating carbon onto a clean glass surface in vacuum. (1Angstrom=10−10m .) He first l
Plague is to insects as constellation is to?
The cost of a bag of apples is $2.50. What is the maximum number of bags of apples you can buy for $15?
write about the receipe abput tea ​
Derik bought a dartboard with a diameter of 20 inches. Find the area of the dartboard in square inches