aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
What's the other term for: explosive or changing very quickly
Molecular scientists can read the DNA code and compare the DNA of different organisms. This concept is used in molecular clocks to determine which of the follow
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
Molecular scientists can read the DNA code and compare the DNA of different organisms. This concept is used in molecular clocks to determine which of the follow
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?