victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Someone please help
9. V = 300(1.02)* models exponential growth, where t represents the number of years. a) What is the annual rate of growth? b) Calculate the monthly rate of grow
Select the correct answer. Simplify the following expression. 4^-11/3 / 4^-2/3 A. B. C. D.
a pitcher sells for $46.00 which is marked up 40% based on cost. what is the cost of the pitcher
Which expression is equivalent to 2(m − 4) + 1?
1 2/3 of flour wants to make 2 1/2 batches of flour
A number is the same as 16 less than 3 times itself. What is the number?
The slope of the graphed line is. Which formulas represent the line that is graphed? Check all that apply. Y – 1 = (x – 2) y – 2 = (x – 1) y – 4 = (x – 4) f(x)
need help ASAP Fill in the blanks with the conjugated verb in the PRESENT tense. 1. Mi esposa _____________ (Querer) comprar estos pantalones azules. 2. Yo __
What could a prospectus tell you about a company? A. The company's corporate culture B. The company's commitment to ethics C. The company's financial track reco