marsliu27
marsliu27 marsliu27
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a 1 pound package of cheese for $7.49

Respuesta :

420aidennelson2005
420aidennelson2005 420aidennelson2005
  • 03-11-2021

Answer:

That's about 47 cents per ounce of cheese

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to solve this equation for y. need assistance please. y-260=-11/5(x-100)
How do your arm muscles work to lift a mug of coffee to your lips? 1.The biceps muscle contracts while the triceps muscle relaxes. Only then can the forearm mo
A sequence is defined recursively using the equation f(n + 1) = f(n) – 8. If f(1) = 100, what is f(6)?
Which one of the following sentences contains two ideas joined by a connecting word? A. Frank went fishing on Saturday he caught many fish. B. Sally lives with
The machine gun did all of the following, except a. enabled soldiers to kill from a distance. c. increased war casualties. b. made the foot soldier unnecessary.
In their competition for power, nations raced to
What is another word for national
Which of the following is a defining characteristic of an ethical appeal? A)gives the idea that the writer is sympathetic and respectable B)takes into account i
An angle measures 65º. What is the measure of its supplement?
Write 33/36 in the simplest form