forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Add. Write your answer in simplest form. 3/11+4/11
What is the purpose of brainstorming during the development of an action
8^x = (1/2)^(x-1) Solve for x
Which of the following universal truths best describes what happened to Jing Mei’s mother before she left China? a) Acceptance b) Accomplishment c) Love
Subtract. Write your answer in simplest form. 5/6-3/6
Compare using <, >, or =. 11/2____1
Which of the following lines is an example of a metaphor? A. “The weeping of the guitar / begins” B. “I am offering this poem to you” C. “He didn’t fight / h
Add. Write your answer in simplest form. 4 6/7 + 3 5/7=____
Which organization started by President Kennedy inspired thousands of Americans to share their experience and knowledge with less fortunate nations? A. Civilia
think about a wooden chair and a balloon. what do these two objects always have in common?