alanadavis662
alanadavis662 alanadavis662
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 4.8 pound box of steaks costs $31.20. What is the cost per pound of steaks?​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-11-2021

Answer:

$6.50

Step-by-step explanation:

Since we want $ per lb, we divide the dollar amount by the lb amount.

$31.20/(4.8 lb) = $6.50/lb

Answer: 6.50 $/lb

Answer Link

Otras preguntas

in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
what's another word for over thinking?
what's another word for over thinking?
how do you write 4540 million in standard form?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0