We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
A biome that contains a layer of permanently frozen soil, called permafrost, would be classified as A. taiga B. desert C. tundra D. savannah E. temperate decidu
A test cross with an organism with a homozygous recessive genotype results in 50% of the offspring exhibiting the recessive trait. What is the genotype of the t
What caused the rise of military government in Japan?
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
Which technological development enabled European navigators to determine their location during the Age of Exploration? (1) lateen sail (2) astrolabe (3) cross
how do you figure out what is 1/4 of 10.
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
The sales tax rate is 8%. Estimate the tax on a jacket that costs $69.95.