aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

what is the simplified form of the following expression 3 sqrt 4x/5
list out the five micro organisum based on their classification​
According to Garrett et al. (1975, 1988, 1989), language production proceeds through a series of processes: ______, ______, and ______.
What is the historical significance/symbolism of the location in which the Occupation of Alcatraz took place
Help please... What is the measurement of arc AC?
Using law of sines please show process!!!
Think about a suspense movie you've watched- one that makes you feel nervous about what might happen to the other characters
Loco Pony Adventures rents clowns and ponies for children’s birthday parties. If the annual total cost of furnishing entertainment is given by TC = 0.5 Q 2 + 25
He has always _________ to help other people with a large amount of money he makes.
what is the comparison of pretty​