faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

A buffet offers ranch or caesar dressing. The ratio of ranch dressing used to caesar dressing used is 8:3. If the buffet uses 72 cases of ranch dressing, how ma
Tom Read 132 pages in 4 days. He read the same number of pages each day. how many pages did he read each day?
A bag contains 5 apples and 3 oranges . you select 4 pieces of fruit without looking . How any ways can you get 4 apples . A. . B.1 . C.15 D.12
which is another way to check the sun of 52 + 23 + 10 + 78? a) 78 + 10 + 23 + 52 b)78 - 52 - 10 - 23 c) 163- 52 + 23 + 10 + 78 c) 78- 52+ 10 + 23
Discuss the importance of a business plan. Briefly describe each of the sections in a typical business plan.
Who iscredited with the first accurate model of your dna
One reason the colonists had difficulty coming together t revolt against Britain is because they: A. wanted their own parliament first B. could not survive with
Which graph represents a function whose inverse is also a function?
You would use quotation marks to punctuate the title of a
"The figure represents the overhead view of a deck surrounding a hot tub. What is the area of the deck? Round to the nearest tenth. "