jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

IS ANYBODY GOOD AT MATH????
Will subscribes to a monthly auto magazine. his one year subscription costs $29.97. if he pays for the subscription in 3 equal installments, how much is each pa
Identify the following sentence as simple, compound, complex, or compound-complex. south africa is the wealthiest and most powerful country of the region. a. s
What are three important documents to the us government?
Read this sentence. After months of cold weather, most of the community spent the warm weekend outside. Which answer adds a participial phrase to the sentence?
Please help! Why is cooler, drier air related to High Pressure
Is sushi causing exstinction
I will mark as brainliest if you get correct
The population of foxville is about 12 times 10 to the power of 3. which is another way to write this number
Goran needs to drive 14 miles to work. so far, he has driven 2.2 miles. how many more miles must he drive?