yadavsuvash111
yadavsuvash111 yadavsuvash111
  • 03-01-2022
  • Mathematics
contestada

Please solve number 11:(​

Please solve number 11 class=

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

Market price $400

Cost price $300

Step-by-step explanation:

MP: market price

CP: cost price

1. (MP x 0.9) - CP = 60

CP = 0.9MP - 60

2. MP - CP = 100

CP = MP - 100

0.9MP - 60 = MP - 100

MP - 0.9MP = 100 - 60

0.1MP = 40

MP = 400

Cost price = MP - 100 = 400 - 100 = 300

Answer Link

Otras preguntas

american colonists organized the first continental congress to?
a political analyst predicts mr. smith will only get 122 votes for mayor. if mr. smith only gets 57 votes, what is the political analyst's percent error? round
another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?
in general, what is the subject matter of the cave paintings at lascaux?
My 3- digit number has a 4 in the hundreds place. It has a greater digit in the tens place than in the ones place. The sum of the digits is 6 . What is my numb
Work out the following, giving your answer in its simplest form. 1 2/3 +5/6
One angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 30 degrees more than that of the sma
what is 8.5 inches by 11 inches. what is the area?
4/9 divided by 2/3 divided by 5/6 equals
how did the environment affect early americans