eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

5% of a number is 23 1% of a number is 4.6 work out 16% of the number
Hey wanna know how to get people to answer your questions faster well ask in all caps for example: "PLZ HELP WHAT IS 2 TIMES 3" do it like that, #givemehthosfre
Please answer these 4 math questions for me! Pretty easy! need then ASAP!!!!! I have to get them right or my life is doomed! (cause my mom will kill me)
Find the slope of the line. Explain how you found your answer.
Qasim works in a department store selling clothing. He makes a guaranteed salary of $400 per week, but is paid a commision on top of his base salary equal to 1
Hellppp please!!! I would greatly appreciate it how would you describe the experiences of the Cherokee during their removal?
what was a goal of president truman in ordering research of the hydrogen bomb?​
4/3 (3x-12)=2x+8 what is x
HELLLLLLLLPPPPPPPP< I WILL MARK THE BRAINLIEST
L'année dernière, les gens de mon bureau Nous avons tout envoyé en Martinique. A. gagnerons de l'argent OB. vont aller à la banque OC. déposer de l'argent D. on