jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP I'LL MARK BRAINLEST
which two substances are among the four major types of organic compounds made by living things A.lipids B.water C.carbon dioxide D.Nucleic acids will give br
Please help quickkkkkkk​
List the 8 characteristics of life all living organisms have.
Name 3 things that caused Islam to expand so quickly after Muhammads death
*cries in excitement*✨✨✨
1. Our trip to Grandma's is taking so long that Dad must be driving five miles per hour. Read each sentence. Then, write wether the sentence illustrates metapho
Please please please can someone please help me with this problem. I don’t know what to do and I’m fairly certain I’m about to fail my math class...
A jogger runs 3/5 of a mile in 1/4 of an hour. If they continue at the same time rate, what is the unit rate of the jogger, in miles per hour?
Scott has $80 in a savings account. The interest rate is 5%, compounded annually. To the nearest cent, how much interest will he earn in 3 years?