im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

a meter stick casts a shadow 1.4 m long at the same time a flagpole casts a shadow 7.7 m long. The triangle formed by the meterstick and its shadow is similar t
How to convert 0.39 into a fraction?
shayla says that one kilometer is equal to one million millimeters. is She correct? explain why?
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
I need help on my English homework I have no
what did anna sofia nysten do after the titanic sinking
i need a diagram for how a scrap heap magnet works
Explain why shorelines are always changing
what is 5.71 rounded to the nearest whole number
A circle has an area of 16 pie square meters.  What is the circumference of the circle?  Please show how to solve.  Thank you