nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is mother teresa's marital status
How is the process of dividing integers similar to the process of multiplying integers
how to write 70000 written in word form
how to divide 25.0 divided by 29.4
Malika charges $7.20 per hour for babysitting.she babysits 4 hours each week.she spends $10 per week and puts the rest of her earnings in a saving account.after
what was not an outcome of the meiji restoration in japan
What is Newtons second law of motion?
use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
Cars entering our field of vision from the side require the use of ___________. A. peripheral vision B. central vision C. both peripheral and central vision
Simplify the expression. 5 ^ 0 A. 0 b. 0.5 c. 1 d. 50