kjz9gym5dd kjz9gym5dd
  • 03-03-2022
  • Chemistry
contestada


Kalia spent a quarter of her weekly allowance on a movie. The movie was $4.75. What is her weekly allowance?

Respuesta :

syiannrodriguez2007
syiannrodriguez2007 syiannrodriguez2007
  • 03-03-2022

Answer:

$17

Explanation:

$4.75 is equal to 0.75 * x value, where x is the weekly allowance

$4.75=0.75x

$17=x

Answer Link

Otras preguntas

calculate the volume of air in liters that you might inhale(and exhale)in 8.0 hours. Assume that each breath has a volume of 0.57 liters, and that you are brea
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
In which areas of the world were u.s. forces deployed in preparation for operation iraqi freedom?
The appendix can be palpated in the lower left quadrant of the abdomen. question 4 options: a. True b. False
How did workers respond to their low wages and working conditions?
Find the angle B in an oblique triangle in which a = 31, b = 15, and c = 17. A. 13º28' B. 15º19' C. 151º13' D. 148º47'
True or false? the infant mortality rate is defined as the number of infant deaths among infants aged zero to one year divided by the number of live births duri
The ____ called for the reduction of strategic, long-range nuclear weapons.
Since the year 2000, the incidence of type 2 diabetes in children and teens has
If Jacob had 15 dollars and he spent 8 what fraction did he spend?