tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

The processes of urbanization, specialization, and trade in medieval Europe led to a decrease in economic opportunities for the lower class the growth of the mi
Which is a fused sentence? I love drawing because it exercises my imagination. Our pet poodle loves to sit on our laps and take long naps. Pablo took a music cl
Sally paints a room in 6 hours while it takes Steve 9 hours to paint the same room. how long would it take them to paint the room if they worked together
The unblocking of popular social media websites in Myanmar is an indication that
What is the value of m in the equation 1/2m - 3\4n = 16 , when n = 8?
How can I apply Real Number System in my daily life?
In the late 1960s, what did members of the counterculture share with many other American citizens?
What does the burning of the human belongings symbolize? A. the self-sufficiency of the animals B. the success of the animals taking over the farm C. the breaki
between what pair of numbers is the product of 289 and 7
which feature of the United states constitution was included to address the concern expressed by James madison