schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the core function of the executive branch? A. To make laws B. To interpret laws C. To carry out laws D. To declare laws unconstutional
aside from protective equipment, what other ways can you stay safe when taking part in athletic events?
What organization did the United States employ during the Cold War to work covertly in communist countries?
which country has had the greatest number of repatriated refugees?
please help simplify these three math questions!
Which of the following scenarios exhibits a function relation? Take the first set listed to be the domain of the relation. a. the set of tree heights and the
sikhism began as a movement to combine _____.
You work as an assistant coach on the university basketball team and earn $15 per hour. One day, you decide to skip the hour-long practice and, instead, go to t
A parabola is a set of points in a plane that are __________ a fixed line called the directrix and a fixed point called the focus. A. congruent to B. equidistan
what is another word for brain?...