harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Is the answer abcd lmk
is 5/8 greater than less than or equal to 1/2?​
If P(A) = 0.37, P(B) = 0.6 and A and B are independent, what's the P(A and B)?
sophia uses 3 3/4 cups of flour for each cake she makes. she has 10-pound bag of flour that costs $8.79 and contains 152 qyuarter cup servings sophia can make 1
Find the solution to the system of equations.
Qué dificultades tendría el presidente de la república para gobernar el país si no existieran las entidades territoriales
How to fill 1st blank
Correct answer please? I cant figure it out
What are the tax implications for a public company if it purchases the assets another company? 2. What are the tax implications to public company if it purchase
what is radical and how to use it