agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

5. In case of an emergency, once you or someone already on the scene has contacted 9-1-1, the next thing to do is:
Part A: What tone does Dr. King use in his argument? Question 3 options: Assertive Passive Adoring Angry
Find the area of the regular hexagon if a side is 20 cm.
A drink of any type: _______
What is the value of x?
if your job was precarious,would you look for a new one? Explain.
You wanted to draw an enlargement of design that printed on a card that is 4 in by 5
Determine the number o moles of ions/atoms/particle in the following: 2.50 miles of K2S (Let me know how to do)
Find the area of the regular hexagon if a side is 20 cm.
what role did imperialism play in world war 2